Rodzaje kawy – mielona, rozpuszczalna, a może ziarnista?

To idealne czasy na bycie kawoszem. Popularny napój w tym momencie można dostać niemal wszędzie, a w sklepach spożywczych występuje kilka jego rodzajów. Wiele najróżniejszych marek ściga się o nasze uznanie, a wybór jest taki, jakiego nie posiadano nigdy wcześniej. Na jaką kawę więc postawić, by cieszyć się pełnią jej smaku i aromatu? Czym jest fair trade i czy zwracać na niego uwagę? Te wszystkie kwestie poruszymy poniżej.

Na który rodzaj kawy się zdecydować?

Idąc do sklepu spożywczego zostajemy wręcz zalani ilością marek proponujących kawę – i choć większość wybiera jedną z nich jako swoją ulubioną, to na rodzaj kawy powinno kłaść się znacznie większy nacisk. Tutaj mamy kilka opcji, a do tych najpopularniejszych należą:

  • kawa rozpuszczalna – uznawana za najbardziej pospolity i najsłabszy jakościowo rodzaj, poddany największemu przetworzeniu – choć zachowuje większość właściwości ziaren, są one znacznie słabsze; z uwagi na formę, producenci mogą w niezauważalny dla klienta docelowego stosować do jej produkcji najniższej jakości ziarna;
  • kawa mielona – w przypadku tej kawy mamy do czynienia z już zmielonymi ziarnami kawy; zachowała ona większą część swoich właściwości i jest popularnym wyborem zwłaszcza w przypadku posiadaczy ekspresów do kawy;
  • kawa ziarnista – najlepszy rodzaj kawy, występujący w postaci całych ziaren, które należy zmielić; w całym procesie wydziela najbardziej intensywny aromat, który w jej przypadku odzwierciedla jakość – tę zresztą możemy łatwo ocenić właśnie po spojrzeniu na wygląd ziaren.

Fair Trade – czym tak właściwie jest?

Na niektórych kawach można zobaczyć specjalny emblemat “Fairtrade”. Czym tak właściwie jest kawa fair trade? Otóż jest to kawa z odpowiednim certyfikatem, który wskazuje na promowanie wszystkich pracowników, którzy brali udział w jej powstawaniu (możliwe jest to przez jej nieco wyższą cenę). Jak powszechnie wiadomo, pracownicy najniższego szczebla produkcyjnego (a zatem ci, którzy zajmują się zbieraniem ziaren kawy) są bardzo słabo opłacani – dzięki kupowaniu kawy z emblematem “Fairtrade” można przyczynić się do zmiany tej sytuacji.

Podsumowanie

Choć kawę dla siebie można wybierać na wiele różnych sposobów, to określenie rodzaju, w jaki celujemy jest absolutną podstawą, od której powinniśmy zacząć. Dopiero w dalszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na konkretną markę. Warto też przy tym wszystkim mieć na uwadze certyfikat Fair Trade, który – choć nie zmienia jakości kawy – jest w stanie zrobić wiele dobrego w kontekście “makro”.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez foodiesfeed - pl.freepik.com